Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Hanna Markho

Deceased

Archbishop of Arbil {Erbil} (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
21 Mar 1937BornMaguŤche
8 Jun 196427.2Ordained PriestPriest
5 Aug 199457.4AppointedArchbishop of Arbil {Erbil} (Chaldean), Iraq
11 Dec 199457.7Ordained BishopArchbishop of Arbil {Erbil} (Chaldean), Iraq
23 Oct 199659.6DiedArchbishop of Arbil {Erbil} (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Hanna Markho:
Archbishop Hanna Markho (born , died ) Archbishop of Arbil {Erbil}

  • a priest for 32.4 years
  • a bishop for 1.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 140, Number 12,453
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 142, Number 12,531
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013