Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Yousif Thomas

Deceased

Archbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
3 Aug 1934BornAlquoch
21 Dec 196026.3Ordained PriestPriest
29 Nov 198349.3AppointedArchbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean), Iraq
5 Feb 198449.5Ordained BishopArchbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean), Iraq
22 Dec 199965.3DiedArchbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Yousif Thomas:
Archbishop Yousif Thomas (born , died ) Archbishop of Bassorah {Basra}

  • a priest for 39.0 years
  • a bishop for 15.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,404
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 158, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015