Catholic-Hierarchy DC

Bishop James Liu Tan-kuei

Bishop Emeritus of Hsinchu


Events

DateAgeEventTitle
11 Jun 1953 BornTungshih
12 Nov 198128.4Ordained PriestPriest of Taichung, Taiwan
18 May 199945.9AppointedAuxiliary Bishop of Taipei, Taiwan
18 May 199945.9AppointedTitular Bishop of Accia
14 Aug 199946.2Ordained BishopTitular Bishop of Accia
4 Dec 200451.5AppointedBishop of Hsinchu, Taiwan
30 May 200552.0ResignedBishop of Hsinchu, Taiwan

MicroData Summary for James Liu Tan-kuei:
Bishop James Liu Tan-kuei (born ) Bishop Emeritus of Hsinchu

Please contact the Bishop through the Diocese of Hsinchu.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 156, Number 13,595

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013