Catholic-Hierarchy DC

Bishop Anastasio Laterza, O. Carm. †

Deceased

Bishop of Boiano


Events

DateAgeEventTitle
30 Oct 1820BornPutignano
10 Jun 184322.6Ordained PriestPriest of Order of Our Lady of Mt. Carmel
22 Dec 187151.1AppointedBishop of Boiano, Italy
19 Mar 187958.3DiedBishop of Boiano, Italy

MicroData Summary for Anastasio Laterza
Bishop Anastasio Laterza O. Carm. (born , died ) Bishop of Boiano

  • a priest for 35.7 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1872
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 151
  • qoca: CB, 6 Mar 2016

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.3, 5 Feb 2016; Data: 6 Mar 2016