Catholic-Hierarchy DC

Arcadio María Cardinal Larraona Saralegui, C.M.F. †

Deceased

Prefect Emeritus of the Congregation of Rites

Cardinal-Priest of Sacro Cuore di Maria


Events

DateAgeEventTitle
13 Nov 1887BornOteiza de la Solana, Spain
10 Jun 191123.6Ordained PriestPriest of Missionary Sons of the Immaculate Heart of Mary
11 Dec 195063.1AppointedSecretary of the Congregation of the Affairs of Religious
14 Dec 195972.1AppointedCardinal-Deacon of Santi Biagio e Carlo ai Catinari
14 Dec 195972.1Elevated to Cardinal
13 Aug 196173.8AppointedMajor Penitentiary of the Apostolic Penitentiary
12 Feb 196274.2AppointedPrefect of the Congregation of Rites
5 Apr 196274.4AppointedTitular Bishop of Diocaesarea in Isauria
19 Apr 196274.4Ordained BishopTitular Bishop of Diocaesarea in Isauria
19 Apr 196274.4ResignedTitular Bishop of Diocaesarea in Isauria
9 Jan 196880.2RetiredPrefect of the Congregation of Rites
28 Apr 196981.5AppointedCardinal-Priest of Sacro Cuore di Maria
7 May 197385.5DiedPrefect Emeritus of the Congregation of Rites

MicroData Summary for Arcadio María Larraona Saralegui:
Cardinal Arcadio María Larraona Saralegui C.M.F. (born , died ) Prefect Emeritus of Rites

  • a priest for 61.9 years
  • a bishop for 11.1 years
  • a cardinal for 13.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 36

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013