Catholic-Hierarchy DC

Bishop Hanna Kaldany

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}

Titular Bishop of Gabae


Events

DateAgeEventTitle
27 Dec 1918BornMadaba
8 Jul 194526.5Ordained PriestPriest of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
4 Jan 196445.0AppointedAuxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
4 Jan 196445.0AppointedTitular Bishop of Gabae
9 Feb 196445.1Ordained BishopTitular Bishop of Gabae
22 Feb 199475.2RetiredAuxiliary Bishop of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine
14 Jun 199677.5DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}, Palestine

MicroData Summary for Hanna Kaldany:
Bishop Hanna Kaldany (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Jerusalem {Gerusalemme}

  • a priest for 50.9 years
  • a bishop for 32.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: Revue des Ordinations Épiscopales
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013