Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antoine Joubeir

Deceased

Archbishop Emeritus of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
18 Aug 1918BornSalvador
8 Nov 194224.2Ordained PriestPriest
12 Jul 197556.9AppointedArchbishop (Personal Title), Auxiliary of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Maronite)
12 Jul 197556.9AppointedTitular Archbishop of Apamea in Syria dei Maroniti
23 Aug 197557.0Ordained BishopTitular Archbishop of Apamea in Syria dei Maroniti
4 Aug 197759.0AppointedArchbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Maronite)
2 Jul 199374.9RetiredArchbishop of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Maronite)
4 Jun 199475.8DiedArchbishop Emeritus of Tripoli del Libano {Tarabulus} (Maronite)

MicroData Summary for Antoine Joubeir:
Archbishop Antoine Joubeir (born , died ) Archbishop Emeritus of Tripoli del Libano {Tarabulus}

  • a priest for 51.6 years
  • a bishop for 18.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 139
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 9 Oct 2013