Catholic-Hierarchy DC

Eustaquio Cardinal Ilundáin y Esteban

Deceased

Archbishop of Sevilla {Seville}

Cardinal-Priest of San Lorenzo in Panisperna


Events

DateAgeEventTitle
20 Sep 1862BornPamplona
10 Apr 188623.6Ordained PriestPriest of Pamplona, Spain
14 Nov 190442.2AppointedBishop of Orense, Spain
13 Mar 190542.5Ordained BishopBishop of Orense, Spain
16 Dec 192058.2AppointedArchbishop of Sevilla {Seville}, Spain
30 Mar 192562.5Elevated to Cardinal
17 Dec 192563.2AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Panisperna
10 Aug 193774.9DiedArchbishop of Sevilla {Seville}, Spain

MicroData Summary for Eustaquio Ilundáin y Esteban:
Cardinal Eustaquio Ilundáin y Esteban (born , died ) Archbishop of Sevilla {Seville}

  • a priest for 51.3 years
  • a bishop for 32.4 years
  • a cardinal for 12.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 74
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1905, Number 16

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013