Catholic-Hierarchy DC

Bishop John Thomas Hynes, O.P. †

Deceased

Vicar Apostolic Emeritus of British Guiana, Guyana

Titular Bishop of Lerus


Events

DateAgeEventTitle
1799¹BornCorcagien
8 May 183839.4AppointedCoadjutor Bishop of Cefalonia e Zante, Greece
8 May 183839.4AppointedTitular Bishop of Lerus
29 Jul 183839.6Ordained BishopTitular Bishop of Lerus
14 Aug 183839.6AppointedAuxiliary Bishop of Corfù, Greece
12 Sep 184344.7AppointedApostolic Administrator of British Guiana, Guyana, Antilles
21 Sep 184647.7AppointedVicar Apostolic of British Guiana, Guyana, Antilles
1858¹59.0ResignedVicar Apostolic of British Guiana, Guyana, Antilles
30 Mar 186970.2DiedVicar Apostolic Emeritus of British Guiana, Guyana, Antilles

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for John Thomas Hynes:
Bishop John Thomas Hynes O.P. (died ) Vicar Apostolic Emeritus of British Guiana

  • a bishop for 30.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 145, and Page 163
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 237

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013