Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Grégoire Georges Camille Hindié

Deceased

Archbishop Emeritus of Alep [Beroea, Halab] (Armenian)

Titular Archbishop of Pedachtoë


Events

DateAgeEventTitle
20 Feb 1891BornAlep
25 Mar 191726.1Ordained PriestPriest
10 Aug 193342.5AppointedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Armenian), Syria
29 Oct 193342.7Ordained BishopArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Armenian), Syria
10 May 195261.2ResignedArchbishop of Alep [Beroea, Halab] (Armenian), Syria
10 May 195261.2AppointedTitular Archbishop of Pedachtoë
17 Apr 196271.2DiedArchbishop Emeritus of Alep [Beroea, Halab] (Armenian), Syria

MicroData Summary for Grégoire Georges Camille Hindié:
Archbishop Grégoire Georges Camille Hindié (born , died ) Archbishop Emeritus of Alep [Beroea, Halab]

  • a priest for 45.1 years
  • a bishop for 28.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1933, Number 76

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013