Catholic-Hierarchy DC

Domenico Cardinal Ginnasi

Deceased

Cardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)


Events

DateAgeEventTitle
19 Jun 1551BornCastel Bolognese
17 Dec 158635.5AppointedArchbishop of Manfredonia, Italy
28 Dec 158635.5Ordained BishopArchbishop of Manfredonia, Italy
9 Jun 160453.0Elevated to Cardinal
20 Jun 160554.0InstalledCardinal-Priest of San Pancrazio
30 Jan 160654.6AppointedCardinal-Priest of Santi XII Apostoli
11 Nov 160756.4ResignedArchbishop of Manfredonia, Italy
16 Sep 162473.2AppointedCardinal-Priest of San Lorenzo in Lucina
2 Mar 162674.7AppointedCardinal-Bishop of Palestrina
20 Aug 162978.2AppointedCardinal-Bishop of Porto e Santa Rufina
15 Jul 163079.1AppointedCardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)
12 Mar 163987.7DiedCardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)

MicroData Summary for Domenico Ginnasi:
Cardinal Domenico Ginnasi (born , died ) Cardinal-Bishop of Ostia (e Velletri)

  • a bishop for 52.2 years
  • a cardinal for 34.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 9 Jun 1604
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 301
  • ob/c2+: Sacres Episcopaux a Rome de 1565 a 1662, Page 25, Number 116

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013