Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Frediano Giannini, O.F.M. †

Deceased

Vice-Chamberlain of the Apostolic Chamber

Titular Archbishop of Serrae


Events

DateAgeEventTitle
16 Jun 1861BornBozzano, Italy
21 Dec 188322.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
20 Jan 190543.6AppointedVicar Apostolic of Alep [Beroea, Halab], Syria
20 Jan 190543.6AppointedTitular Archbishop of Serrae
20 Jan 190543.6AppointedApostolic Delegate to Syria
5 Mar 190543.7Ordained BishopTitular Archbishop of Serrae
12 Feb 193674.7AppointedVice-Chamberlain of the Apostolic Chamber
25 Oct 193978.4DiedVice-Chamberlain of the Apostolic Chamber

MicroData Summary for Frediano Giannini:
Archbishop Frediano Giannini O.F.M. (born , died ) Vice-Chamberlain of Apostolic Chamber

  • a priest for 55.8 years
  • a bishop for 34.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1933
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • op/ob: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1905, Number 13

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013