Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jules-Etienne Gazaniol

Deceased

Bishop Emeritus of Constantine (-Hippone)

Titular Bishop of Modra


Events

DateAgeEventTitle
28 Feb 1845BornToulouse, France
20 Oct 186722.6Ordained PriestPriest
21 Dec 189146.8SelectedAuxiliary Bishop of Carthage, Tunisia
26 Feb 189247.0ConfirmedAuxiliary Bishop of Carthage, Tunisia
26 Feb 189247.0AppointedTitular Bishop of Thuburbo Minus
5 Jun 189247.3Ordained BishopTitular Bishop of Thuburbo Minus
13 Oct 189651.6SelectedBishop of Constantine (-Hippone), Algeria
3 Dec 189651.8ConfirmedBishop of Constantine (-Hippone), Algeria
22 May 191368.2ResignedBishop of Constantine (-Hippone), Algeria
22 May 191368.2AppointedTitular Bishop of Modra
18 May 191772.2DiedBishop Emeritus of Constantine (-Hippone), Algeria

MicroData Summary for Jules-Etienne Gazaniol:
Bishop Jules-Etienne Gazaniol (born , died ) Bishop Emeritus of Constantine (-Hippone)

  • a priest for 49.6 years
  • a bishop for 25.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • 4t01: CB, 31 Jul 2011
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 223, and Page 551

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013