Catholic-Hierarchy DC

Bishop François-Victor-Marie Frétellière, P.S.S. †

Deceased

Bishop of Créteil


Events

DateAgeEventTitle
19 Nov 1925BornCoron
3 Jul 194923.6Ordained PriestPriest of Society of Priests of Saint Sulpice
2 Jan 197145.1AppointedAuxiliary Bishop of Bordeaux (-Bazas), France
2 Jan 197145.1AppointedTitular Bishop of Caudium
7 Feb 197145.2Ordained BishopTitular Bishop of Caudium
21 Nov 197954.0AppointedCoadjutor Bishop of Créteil, France
13 Aug 198155.7SucceededBishop of Créteil, France
3 May 199771.5DiedBishop of Créteil, France

MicroData Summary for François-Victor-Marie Frétellière:
Bishop François-Victor-Marie Frétellière P.S.S. (born , died ) Bishop of Créteil

  • a priest for 47.8 years
  • a bishop for 26.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 151, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013