Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ernesto Maria Fiore

Deceased

Dean Emeritus of the Roman Rota

Titular Archbishop of Novi


Events

DateAgeEventTitle
2 Jul 1918BornTroina
7 Jun 194122.9Ordained PriestPriest of Nicosia, Italy
6 Jun 198566.9AppointedDean of the Roman Rota
16 Dec 199173.5AppointedTitular Archbishop of Novi
6 Jan 199273.5Ordained BishopTitular Archbishop of Novi
2 Jul 199375.0RetiredDean of the Roman Rota
30 Oct 200183.3DiedDean Emeritus of the Roman Rota

MicroData Summary for Ernesto Maria Fiore:
Archbishop Ernesto Maria Fiore (born , died ) Dean Emeritus of Roman Rota

  • a priest for 60.4 years
  • a bishop for 9.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: JPG
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 128, Number 11,553
  • c34: Le Petit Episcopologe, Issue 129
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 166, Necrology (back)
  • d: Annuario Pontificio, Year 2002, Page 986

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013