Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Ferrini, O.F.M. Conv. †

Deceased

Bishop Emeritus of Bagnoregio (Bagnorea)


Events

DateAgeEventTitle
21 Feb 1779BornRecanata
19 Dec 180122.8Ordained PriestPriest
27 Jan 184262.9AppointedBishop of Bagnoregio (Bagnorea), Italy
20 Feb 184263.0Ordained BishopBishop of Bagnoregio (Bagnorea), Italy
24 Nov 184667.8ResignedBishop of Bagnoregio (Bagnorea), Italy
1850¹70.9DiedBishop Emeritus of Bagnoregio (Bagnorea), Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Giovanni Ferrini:
Bishop Giovanni Ferrini O.F.M. Conv. (born ) Bishop Emeritus of Bagnoregio (Bagnorea)

  • a priest for 48.0 years
  • a bishop for 7.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 103

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013