Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonin-Fernand Drapier, O.P. †

Deceased

Apostolic Delegate Emeritus to Indochina

Titular Archbishop of Neocaesarea in Ponto


Events

DateAgeEventTitle
28 Apr 1891BornCreuë-en-Woëvre, France
24 Apr 192433.0Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
7 Oct 192938.4AppointedTitular Archbishop of Neocaesarea in Ponto
7 Oct 192938.4AppointedApostolic Delegate to Iraq
22 Dec 192938.7Ordained BishopTitular Archbishop of Neocaesarea in Ponto
28 Nov 193645.6AppointedApostolic Delegate to Indochina
Apr 1950³58.9ResignedApostolic Delegate to Indochina
30 Jul 196776.3DiedApostolic Delegate Emeritus to Indochina

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Antonin-Fernand Drapier:
Archbishop Antonin-Fernand Drapier O.P. (born , died ) Apostolic Delegate Emeritus of Indochina

  • a priest for 43.3 years
  • a bishop for 37.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: LC
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1929, Number 83

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013