Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pierre Martin Ngô-Dinh-Thuc

Deceased

Archbishop Emeritus of Huê

Titular Archbishop of Bulla Regia


Events

DateAgeEventTitle
6 Oct 1897BornPhu-Cam
20 Dec 192528.2Ordained PriestPriest
8 Jan 193840.2AppointedVicar Apostolic of Vinh Long, Viet Nam
8 Jan 193840.2AppointedTitular Bishop of Saesina
4 May 193840.5Ordained BishopTitular Bishop of Saesina
24 Nov 196063.1AppointedArchbishop of Huê, Viet Nam
17 Feb 196870.3ResignedArchbishop of Huê, Viet Nam
17 Feb 196870.3AppointedTitular Archbishop of Bulla Regia
13 Dec 198487.1DiedArchbishop Emeritus of Huê, Viet Nam

MicroData Summary for Pierre Martin Ngô-Dinh-Thuc:
Archbishop Pierre Martin Ngô-Dinh-Thuc (born , died ) Archbishop Emeritus of Huê

  • a priest for 58.9 years
  • a bishop for 46.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1938, Number 34

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015