Catholic-Hierarchy DC

Bishop François Daoud (David)

Deceased

Bishop of Amadiyah (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
14 Oct 1870BornAraden
4 Jun 189322.6Ordained PriestPriest
25 Jan 191039.3SelectedBishop of Amadiyah (Chaldean), Iraq
24 Feb 191039.4ConfirmedBishop of Amadiyah (Chaldean), Iraq
15 Aug 191039.8Ordained BishopBishop of Amadiyah (Chaldean), Iraq
1 Oct 193969.0DiedBishop of Amadiyah (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for François Daoud (David):
Bishop François Daoud (David) (born , died ) Bishop of Amadiyah

  • a priest for 46.3 years
  • a bishop for 29.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • op: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,362
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 49
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1910, Number 60

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013