Catholic-Hierarchy DC

Bishop Federico de Martino

Deceased

Bishop of Castellaneta


Events

DateAgeEventTitle
6 Apr 1844BornMeta di Sorrento
9 Jun 190258.1AppointedTitular Bishop of Hephaestus
15 Jun 190258.1Ordained BishopTitular Bishop of Hephaestus
20 Jun 190258.2AppointedBishop of Caiazzo, Italy
1907²62.7ResignedBishop of Caiazzo, Italy
30 Nov 190864.6AppointedBishop of Castellaneta, Italy
26 Aug 190965.3DiedBishop of Castellaneta, Italy

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Federico de Martino:
Bishop Federico de Martino (born , died ) Bishop of Castellaneta

  • a bishop for 7.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 169, and Page 302
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1902, Number 34

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015