Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Díaz

Deceased

Bishop Emeritus of Caserta


Events

DateEventTitle
18 May 1616AppointedBishop of Caserta, Italy
31 Mar 1626ResignedBishop of Caserta, Italy
15 May 1626AppointedApostolic Nuncio to Naples, Italy
17 Apr 1627ResignedApostolic Nuncio to Naples, Italy

MicroData Summary for Antonio Díaz
Bishop Antonio Díaz , Bishop Emeritus of Caserta

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 138
  • b: Les Ordinations Épiscopales, Year 1616, Number 37
  • nunc: Les Nonciatures Apostoliques Permanentes, Page 264

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 6 Oct 2016