Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Vigilio Federico Dalla Zuanna, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop Emeritus of Carpi, Italy

Titular Archbishop of Mocissus

Note/Previous Titular See: (Vigilio of Valstagna)


Events

DateAgeEventTitle
24 Dec 1880Born
27 Apr 190322.3Solemn VowsMember of Order of Friars Minor Capuchin
25 Jul 190423.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
17 May 193251.3ElectedMinister General of Order of Friars Minor Capuchin
7 Jun 193857.4CeasedMinister General of Order of Friars Minor Capuchin
12 May 194160.3AppointedBishop of Carpi, Italy
8 Jun 194160.4Ordained BishopBishop of Carpi, Italy
24 Nov 195271.9ResignedBishop of Carpi, Italy
24 Nov 195271.9AppointedTitular Archbishop of Mocissus
4 Mar 195675.1DiedBishop Emeritus of Carpi, Italy

MicroData Summary for Vigilio Federico Dalla Zuanna (VIAF: 15581144)
Archbishop Vigilio Federico Dalla Zuanna O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop Emeritus of Carpi

EventPlace
Birth PlaceValstagna
Buried Place (Original)Cathedral, Carpi, Diocese of Carpi

  • a priest for 51.6 years
  • a bishop for 14.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1941, Number 28
  • mige: AJ, 17 Nov 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast