Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francesco Converti, O.F.M. Obs. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Reggio Calabria, Italy

Titular Archbishop of Heraclea in Europa


Events

DateAgeEventTitle
22 May 1818Born
4 Oct 184022.3ProfessedMember of Order of Observant Friars Minor
12 Mar 184223.8Ordained PriestPriest of Order of Observant Friars Minor
6 May 187253.9AppointedArchbishop of Reggio Calabria, Italy
26 May 187254.0Ordained BishopArchbishop of Reggio Calabria, Italy
14 Mar 1888³69.8ResignedArchbishop of Reggio Calabria, Italy
16 Mar 188869.8AppointedTitular Archbishop of Heraclea in Europa
1 May 188869.9DiedArchbishop Emeritus of Reggio Calabria, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Francesco Converti
Archbishop Francesco Converti O.F.M. Obs. (born , died ) Archbishop Emeritus of Reggio Calabria

EventPlace
Birth PlaceAmendolara, Diocese of Anglona-Tursi
Ordained BishopSanta Francesca Romana, Roma, Diocese of Roma {Rome}

  • a priest for 46.1 years
  • a bishop for 15.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 302, and Page 480
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 214, Number 17,739
  • b/c2: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1872, Number 70

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 8 Mar 2017