Catholic-Hierarchy DC

Niccola Cardinal Clarelli Parracciani

Deceased

Secretary of the Roman Curia - Other

Cardinal-Bishop of Frascati

Archpriest of the Basilica di San Pietro in Vaticano {Saint Peter Basilica}


Events

DateAgeEventTitle
12 Apr 1799BornRieti
1 Jun 182223.1Ordained PriestPriest
22 Jan 184444.8AppointedBishop of Corneto (Tarquinia) e Montefiascone, Italy
22 Jan 184444.8Elevated to Cardinal
22 Jan 184444.8AppointedCardinal-Priest of San Pietro in Vincoli
11 Feb 184444.8Ordained BishopBishop of Corneto (Tarquinia) e Montefiascone, Italy
Jun 1854³55.1ResignedBishop of Corneto (Tarquinia) e Montefiascone, Italy
10 Oct 186061.5AppointedPrefect of the Congregation for Bishops
24 Apr 186364.0AppointedSecretary of the Roman Curia - Other
22 Feb 186767.9AppointedCardinal-Bishop of Frascati
8 Oct 187071.5AppointedArchpriest of the Basilica di San Pietro in Vaticano {Saint Peter Basilica}
7 Jul 187273.2DiedSecretary of the Roman Curia - Other

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Niccola Clarelli Parracciani:
Cardinal Niccola Clarelli Parracciani (born , died ) Secretary of Roman Curia - Other

  • a priest for 50.1 years
  • a bishop for 28.4 years
  • a cardinal for 28.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 45
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 270

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013