Catholic-Hierarchy DC

Bishop Petko Jordanov Christov, O.F.M. Conv. †

Deceased

Bishop of Nicopoli, Bulgaria


Events

DateAgeEventTitle
19 Oct 1950Born
19 Oct 198535.0Ordained DeaconDeacon of Nicopoli, Bulgaria
15 Dec 198535.1Ordained PriestPriest of Nicopoli, Bulgaria
1990²39.2First VowsPriest of Order of Friars Minor Conventual
15 Dec 199343.1Perpetual VowsPriest of Order of Friars Minor Conventual
18 Oct 199443.9AppointedBishop of Nicopoli, Bulgaria
6 Jan 199544.2Ordained BishopBishop of Nicopoli, Bulgaria
25 Jan 199544.2InstalledBishop of Nicopoli, Bulgaria
14 Sep 202069.9DiedBishop of Nicopoli, Bulgaria

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Petko Jordanov Christov
Bishop Petko Jordanov Christov O.F.M. Conv. (born , died ) Bishop of Nicopoli

EventPlace
Birth PlaceValchevo
Ordained BishopSan Pietro, Basilica, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Death PlaceHospital, Ruse, Diocese of Nicopoli
Buried Place (Original)St. Paul of the Cross, Cathedral, Ruse, Diocese of Nicopoli

  • a priest for 34.7 years
  • a bishop for 25.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 140, Number 12,457
  • d: CB, 14 Sep 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 16 Sep 2020

Quantcast