Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francis Xavier Hsu Chen-ping (Xu Chengbin)

Deceased

Bishop of Hong Kong [Xianggang], China


Events

DateAgeEventTitle
20 Feb 1920Born
14 Mar 195939.0Ordained PriestPriest of Hong Kong [Xianggang], China
12 Jun 196747.3AppointedAuxiliary Bishop of Hong Kong [Xianggang], China
12 Jun 196747.3AppointedTitular Bishop of Horrea
7 Oct 196747.6Ordained BishopTitular Bishop of Horrea
30 Nov 196848.7AppointedApostolic Administrator of Hong Kong [Xianggang], China
29 May 196949.2AppointedBishop of Hong Kong [Xianggang], China
23 May 197353.2DiedBishop of Hong Kong [Xianggang], China

MicroData Summary for Francis Xavier Hsu Chen-ping (Xu Chengbin)
Bishop Francis Xavier Hsu Chen-ping (Xu Chengbin) (born , died ) Bishop of Hong Kong [Xianggang]

EventPlace
Birth PlaceShanghai
Ordained BishopHong Kong, Diocese of Hong Kong [Xianggang]
Death PlaceHong Kong, Diocese of Hong Kong [Xianggang]

  • a priest for 14.1 years
  • a bishop for 5.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bishops-In-China.com, 10 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast