Catholic-Hierarchy DC

Bishop Laureano Castán Lacoma

Deceased

Bishop Emeritus of Sigüenza-Guadalajara


Events

DateAgeEventTitle
8 Nov 1912BornFonz
11 Apr 193623.4Ordained PriestPriest
24 Feb 195441.3AppointedAuxiliary Bishop of Tarragona, Spain
24 Feb 195441.3AppointedTitular Bishop of Dalisandus in Isauria
13 Jun 195441.6Ordained BishopTitular Bishop of Dalisandus in Isauria
7 Feb 196451.2AppointedBishop of Sigüenza-Guadalajara, Spain
25 Jul 198067.7ResignedBishop of Sigüenza-Guadalajara, Spain
28 Sep 200087.9DiedBishop Emeritus of Sigüenza-Guadalajara, Spain

MicroData Summary for Laureano Castán Lacoma:
Bishop Laureano Castán Lacoma (born , died ) Bishop Emeritus of Sigüenza-Guadalajara

  • a priest for 64.5 years
  • a bishop for 46.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 162, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013