Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Francisco Ramón Valentín de Casaus y Torres, O.P. †

Deceased

Archbishop of Guatemala

Apostolic Administrator of San Cristobal de la Habana


Events

DateAgeEventTitle
13 Feb 1765BornJaca, Spain
1787¹21.8Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
23 Mar 180742.1AppointedAuxiliary Bishop of Antequera, Oaxaca, México
23 Mar 180742.1AppointedTitular Bishop of Rhosus
2 Aug 180742.4Ordained BishopTitular Bishop of Rhosus
15 Mar 181550.0AppointedArchbishop of Guatemala
24 Feb 183671.0AppointedApostolic Administrator of San Cristobal de la Habana, Cuba
10 Nov 184580.7DiedArchbishop of Guatemala

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Francisco Ramón Valentín de Casaus y Torres:
Archbishop Francisco Ramón Valentín de Casaus y Torres O.P. (born , died ) Archbishop of Guatemala

  • a priest for 58.8 years
  • a bishop for 38.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1807, Number 8
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 199, Number 16,223
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 209, and Page 323
  • b/c2+: Episcopologio Español, Volume 1700, Page 127, Number 676

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015