Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Cardona Riera

Deceased

Bishop Emeritus of Ibiza

Titular Archbishop of Nicopolis in Epiro


Events

DateAgeEventTitle
31 Jan 1883BornIbiza
8 Apr 190825.2Ordained PriestPriest of Mallorca y Ibiza, Spain
1927²43.9IncardinatedPriest of Ibiza, Spain
10 Mar 192845.1AppointedCoadjutor Bishop of Menorca, Spain
10 Mar 192845.1AppointedTitular Bishop of Chersonesus in Creta
27 May 192845.3Ordained BishopTitular Bishop of Chersonesus in Creta
21 Jun 193552.4AppointedApostolic Administrator of Ibiza, Spain
2 Feb 195067.0AppointedBishop of Ibiza, Spain
28 Mar 196077.2RetiredBishop of Ibiza, Spain
28 Mar 196077.2AppointedTitular Archbishop of Nicopolis in Epiro
24 Jun 196178.4DiedBishop Emeritus of Ibiza, Spain

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Antonio Cardona Riera:
Archbishop Antonio Cardona Riera (born , died ) Bishop Emeritus of Ibiza

  • a priest for 53.2 years
  • a bishop for 33.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1928, Number 34

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013