Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giuseppe Candido

Deceased

Bishop Emeritus of Ischia, Italy

Titular Bishop of Cydonia (Agia, Canea)


Events

DateAgeEventTitle
28 Oct 1837Born
22 Dec 186023.1Ordained PriestPriest
18 Nov 188144.0AppointedCoadjutor Bishop of Nicastro, Italy
18 Nov 188144.0AppointedTitular Bishop of Lampsacus
20 Nov 188144.0Ordained BishopTitular Bishop of Lampsacus
1 Jun 188850.5AppointedBishop of Ischia, Italy
4 Feb 190163.2ResignedBishop of Ischia, Italy
4 Feb 190163.2AppointedTitular Bishop of Cydonia (Agia, Canea)
4 Jul 190668.6DiedBishop Emeritus of Ischia, Italy

MicroData Summary for Giuseppe Candido (VIAF: 28136970)
Bishop Giuseppe Candido (born , died ) Bishop Emeritus of Ischia

EventPlace
Birth PlaceLecce, Diocese of Lecce
Ordained BishopS. Rocco, Roma, Diocese of Roma {Rome}

  • a priest for 45.5 years
  • a bishop for 24.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 82, and Page 325
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 331, and Page 407
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1881, Number 64

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 28 Mar 2017