Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giuseppe Antonio Ferdinando Bussolari, O.F.M. Cap. †

Deceased

Archbishop of Modena (e Nonantola), Italy

Note/Previous Titular See: (Giuseppe Antonio of San Giovanni in Persiceto)


Events

DateAgeEventTitle
10 Feb 1869Born
20 Nov 188920.7Solemn VowsMember of Order of Friars Minor Capuchin
15 Aug 189122.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
25 May 192051.2ElectedMinister General of Order of Friars Minor Capuchin
7 May 192657.2AppointedArchbishop of Modena (e Nonantola), Italy
23 May 192657.2Ordained BishopArchbishop of Modena (e Nonantola), Italy
25 May 192657.2CeasedMinister General of Order of Friars Minor Capuchin
12 Dec 193970.8DiedArchbishop of Modena (e Nonantola), Italy

MicroData Summary for Giuseppe Antonio Ferdinando Bussolari
Archbishop Giuseppe Antonio Ferdinando Bussolari O.F.M. Cap. (born , died ) Archbishop of Modena (e Nonantola)

EventPlace
Birth PlaceLorenzatico San Giovanni in Persiceto

  • a priest for 48.3 years
  • a bishop for 13.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1937
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1926, Number 33
  • mige: AJ, 17 Nov 2015

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.8, 1 Jan 2018; Data: 2 Jan 2018