Catholic-Hierarchy DC

Archbishop João Francisco Braga

Deceased

Archbishop Emeritus of Curitiba, Parana

Titular Archbishop of Soteropolis


Events

DateAgeEventTitle
24 Aug 1868BornPelotas
23 Dec 189931.3Ordained DeaconDeacon
17 Apr 190031.6Ordained PriestPriest
9 Apr 190233.6AppointedBishop of Petrópolis, Brazil
24 Aug 190234.0Ordained BishopBishop of Petrópolis, Brazil
26 Oct 190234.2InstalledBishop of Petrópolis, Brazil
27 Oct 190739.2AppointedBishop of Curitiba, Brazil
17 Feb 190839.5InstalledBishop of Curitiba, Brazil
10 May 192657.7AppointedArchbishop of Curitiba, Parana, Brazil
22 Jun 193566.8ResignedArchbishop of Curitiba, Parana, Brazil
22 Jun 193566.8AppointedTitular Archbishop of Soteropolis
13 Oct 193769.1DiedArchbishop Emeritus of Curitiba, Parana, Brazil

MicroData Summary for João Francisco Braga:
Archbishop João Francisco Braga (born , died ) Archbishop Emeritus of Curitiba

  • a priest for 37.5 years
  • a bishop for 35.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 415
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1902, Number 50

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013