Catholic-Hierarchy DC

Bishop Bernardino Vitale Bigi, O.F.M. †

Deceased

Vicar Apostolic of Cirenaica

Titular Bishop of Anthedon

Apostolic Administrator of Mogadiscio


Events

DateAgeEventTitle
14 Nov 1884BornFiculla, Italy
13 Jun 190823.6Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
27 Jan 192742.2AppointedVicar Apostolic of Cirenaica, Libya
27 Jan 192742.2AppointedTitular Bishop of Anthedon
8 May 192742.5Ordained BishopTitular Bishop of Anthedon
Mar 1930³45.3AppointedApostolic Administrator of Mogadiscio, Somalia
19 Apr 193045.4DiedVicar Apostolic of Cirenaica, Libya

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Bernardino Vitale Bigi:
Bishop Bernardino Vitale Bigi O.F.M. (born , died ) Vicar Apostolic of Cirenaica

  • a priest for 21.8 years
  • a bishop for 2.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1931
  • b/c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1927, Number 24

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013