Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Augusto Bertazzoni

Deceased

Bishop Emeritus of Potenza e Marsico Nuovo

Titular Bishop of Temuniana


Events

DateAgeEventTitle
10 Jan 1876BornPolesine di Pegognaga
23 Feb 189923.1Ordained PriestPriest
30 Jun 193054.5AppointedBishop of Potenza e Marsico Nuovo, Italy
15 Aug 193054.6Ordained BishopBishop of Potenza e Marsico Nuovo, Italy
30 Nov 195074.9AppointedArchbishop (Personal Title) of Potenza e Marsico Nuovo, Italy
30 Nov 196690.9RetiredBishop of Potenza e Marsico Nuovo, Italy
30 Nov 196690.9AppointedTitular Bishop of Temuniana
30 Aug 197296.6DiedBishop Emeritus of Potenza e Marsico Nuovo, Italy

MicroData Summary for Augusto Bertazzoni:
Archbishop Augusto Bertazzoni (born , died ) Bishop Emeritus of Potenza e Marsico Nuovo

  • a priest for 73.5 years
  • a bishop for 42.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1973
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1930, Number 49

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013