Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francesco Benassi

Deceased

Bishop Emeritus of Guastalla, Italy

Titular Bishop of Argos


Events

DateAgeEventTitle
8 Aug 1811Born
24 May 183422.7Ordained PriestPriest of Parma, Italy
20 Jun 185947.8AppointedBishop of Borgo San Donnino, Italy
18 Mar 186755.6ResignedBishop-Elect of Borgo San Donnino, Italy
27 Oct 187160.2AppointedBishop of Guastalla, Italy
3 Dec 187160.3Ordained BishopBishop of Guastalla, Italy
30 Sep 1884³73.1ResignedBishop of Guastalla, Italy
10 Nov 188473.2AppointedTitular Bishop of Argos
15 Mar 1892³80.6DiedBishop Emeritus of Guastalla, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Francesco Benassi
Bishop Francesco Benassi (born , died ) Bishop Emeritus of Guastalla

EventPlace
Birth PlaceVilla San Sisto, Diocese of Parma
Ordained BishopCathedral, Modena, Archdiocese of Modena (e Nonantola)

  • a priest for 57.8 years
  • a bishop for 20.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 120, and Page 163
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 8, Page 294
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 210, Number 17,387
  • b: Les Ordinations Épiscopales, Year 1859
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1871, Number 60

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 1 Mar 2017