Catholic-Hierarchy DC

Bishop Justo Alfonso Aguilar, O.P. †

Deceased

Coadjutor Vicar Apostolic Emeritus of Fo-Kien

Titular Bishop of Theveste


Events

DateAgeEventTitle
14 Dec 1814BornJaén, Spain
1830¹15.0ProfessedMember of Order of Friars Preachers
10 Jul 184227.6Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
5 Sep 184833.7AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Fo-Kien, China
5 Sep 184833.7AppointedTitular Bishop of Theveste
8 Sep 185035.7Ordained BishopTitular Bishop of Theveste
26 Nov 186853.9ResignedCoadjutor Vicar Apostolic of Fo-Kien, China
12 Dec 187460.0DiedCoadjutor Vicar Apostolic Emeritus of Fo-Kien, China

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Justo Alfonso Aguilar:
Bishop Justo Alfonso Aguilar O.P. (born , died ) Coadjutor Vicar Apostolic Emeritus of Fo-Kien

  • a priest for 32.4 years
  • a bishop for 24.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: CB
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 538

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013