Catholic-Hierarchy DC

Bishop Felice Agostino Addeo, O.S.A. †

Deceased

Bishop Emeritus of Nicosia

Titular Bishop of Traianopolis in Phrygia


Events

DateAgeEventTitle
18 May 1876BornVico di Palma Campania
17 Dec 189822.6Ordained PriestPriest of Order of St. Augustine
15 May 191337.0AppointedBishop of Nicosia, Italy
13 Jul 191337.2Ordained BishopBishop of Nicosia, Italy
1 Jul 194266.1ResignedBishop of Nicosia, Italy
1 Jul 194266.1AppointedTitular Bishop of Traianopolis in Phrygia
7 Feb 195780.7DiedBishop Emeritus of Nicosia, Italy

MicroData Summary for Felice Agostino Addeo:
Bishop Felice Agostino Addeo O.S.A. (born , died ) Bishop Emeritus of Nicosia

  • a priest for 58.1 years
  • a bishop for 43.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1913, Number 38

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013