Catholic-Hierarchy DC

Bishop Román Acevedo Rojas

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Morelia, Michoacán

Titular Bishop of Thamugadi


Events

DateAgeEventTitle
26 Feb 1908BornTarimoro
17 Dec 193224.8Ordained PriestPriest of Morelia, Michoacán, México
29 Nov 196759.8AppointedAuxiliary Bishop of Morelia, Michoacán, México
29 Nov 196759.8AppointedTitular Bishop of Thamugadi
19 Mar 196860.1Ordained BishopTitular Bishop of Thamugadi
3 Mar 198375.0RetiredAuxiliary Bishop of Morelia, Michoacán, México
29 May 199486.3DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Morelia, Michoacán, México

MicroData Summary for Román Acevedo Rojas:
Bishop Román Acevedo Rojas (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Morelia

  • a priest for 61.4 years
  • a bishop for 26.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013