Catholic-Hierarchy DC

Venezuela

Oldest and Youngest Bishops


BirthdateAgeNameCurrent Title
Oldest
31 Oct 1917 Bishop Antonio José Ramírez SalaverríaBishop Emeritus of Maturín
22 Apr 1926 Archbishop Helímenas de Jesús Rojo Paredes, C.I.M.Archbishop Emeritus of Calabozo
8 Jun 1929 Bishop Pedro Nicolás Bermúdez Villamizar, C.I.M.Auxiliary Bishop Emeritus of Caracas, Santiago de Venezuela
6 Nov 1929 Bishop Roberto Antonio Dávila UzcáteguiAuxiliary Bishop Emeritus of Caracas, Santiago de Venezuela
26 Jun 1932 Archbishop Ramón Ovidio Pérez MoralesBishop Emeritus of Los Teques
14 Nov 1932 Archbishop Tulio Manuel Chirivella VarelaArchbishop Emeritus of Barquisimeto
17 Apr 1934 Bishop Iwannis Louis AwadApostolic Exarch Emeritus of Venezuela (Syrian)
14 Sep 1934 Bishop Ramiro Díaz Sánchez, O.M.I.Vicar Apostolic Emeritus of Machiques
17 Apr 1935 Archbishop Medardo Luis Luzardo RomeroArchbishop Emeritus of Ciudad Bolívar
19 Jul 1935 Bishop Vicente Ramón Hernández PeñaBishop Emeritus of Trujillo
17 Dec 1936 Bishop Luis Alfonso Márquez Molina, C.I.M.Auxiliary Bishop Emeritus of Mérida
26 Dec 1936 Bishop Ramón Antonio Linares SandovalBishop Emeritus of Barinas
Youngest
30 May 1965 Bishop Ángel Francisco Caraballo FermínAuxiliary Bishop of Maracaibo
24 May 1964 Bishop José Trinidad Fernández AnguloAuxiliary Bishop of Caracas, Santiago de Venezuela
23 Oct 1962 Bishop Raúl Biord Castillo, S.D.B.Bishop of La Guaira
17 May 1962 Bishop Jaime José Villarroel RodríguezBishop of Carúpano
27 Dec 1960 Bishop Jesús González de Zárate SalasAuxiliary Bishop of Caracas, Santiago de Venezuela
6 Mar 1960 Archbishop Edgar Peña ParraApostolic Nuncio to Pakistan
28 Feb 1960 Bishop Tulio Luis Ramírez PadillaAuxiliary Bishop of Caracas, Santiago de Venezuela
6 Apr 1959 Bishop Ramón José Viloria Pinzón, S.O.D.Bishop Emeritus of Puerto Cabello
6 Dec 1957 Bishop José Luis Azuaje AyalaBishop of Barinas
22 Sep 1957 Bishop Jesús Tomás Zárraga ColmenaresBishop of San Carlos de Venezuela
24 Jul 1956 Bishop Jorge Anibal Quintero ChacónBishop of Margarita
5 May 1955 Archbishop Manuel Felipe Díaz SánchezArchbishop of Calabozo

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 22 Apr 2014