Catholic-Hierarchy DC

Namibia

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
2 May 1954 Archbishop Blasco Francisco CollašoApostolic Nuncio Emeritus to South Africa
9 Jul 1961 Manuel Cardinal Monteiro de CastroMajor Penitentiary Emeritus of the Apostolic Penitentiary, Roman Curia
17 Dec 1965 Bishop Philipp P÷llitzer, O.M.I.Bishop of Keetmanshoop
27 Dec 1969 Archbishop Mario Roberto CassariApostolic Nuncio to South Africa
15 May 1976 Archbishop James Patrick GreenApostolic Nuncio to Peru
20 Dec 1980 Bishop Joseph Shipandeni Shikongo, O.M.I.Vicar Apostolic of Rundu
25 Jun 1988 Archbishop Liborius Ndumbukuti Nashenda, O.M.I.Archbishop of Windhoek

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 21 Sep 2013