Catholic-Hierarchy DC

Cambodia

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
28 Jun 1964 Archbishop Luigi BressanArchbishop Emeritus of Trento, Italy
25 May 1965 Jean-Baptiste Cardinal Phạm Minh MẫnArchbishop Emeritus of Thành-Phô Hồ Chí Minh (Hôchiminh Ville), Viet Nam
31 Mar 1968 Archbishop Adriano BernardiniApostolic Nuncio Emeritus to Italy
18 Sep 1976 Archbishop Salvatore PennacchioPresident of the Pontifical Ecclesiastical Academy, Roman Curia
17 Dec 1976 Archbishop Paul Tschang In-NamApostolic Nuncio to Netherlands
27 May 1978 Father Antonysamy Susairaj, M.E.P.Prefect Emeritus of Kompong-Cham
8 Dec 1978 Archbishop Giovanni d’AnielloApostolic Nuncio to Russian Federation
12 Jul 1991 Archbishop Peter Bryan WellsApostolic Nuncio to Thailand
4 Jul 1992 Father Enrique Figaredo Alvargonzález, S.J.Prefect of Battambang
3 Jul 1994 Father Bruno Cosme, M.E.P.Apostolic Administrator Emeritus of Kompong-Cham
28 Jun 1998 Bishop Olivier Michel Marie Schmitthaeusler, M.E.P.Vicar Apostolic of Phnom-Penh
9 Dec 2001 Father Pierre Suon HanglyPrefect of Kompong-Cham

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2023
Code: web_d, v3.4.4, 25 Feb 2023; Data: 15 Jul 2023