Catholic-Hierarchy DC

Bishop Fortunato Zoppas

Deceased

Bishop Emeritus of Nocera de’ Pagani

Titular Bishop of Siccenna


Events

DateAgeEventTitle
3 Mar 1903BornScomigo
25 Jul 192724.4Ordained PriestPriest
26 Apr 195249.1AppointedBishop of Nocera de’ Pagani, Italy
8 Jun 195249.3Ordained BishopBishop of Nocera de’ Pagani, Italy
25 Nov 196461.7ResignedBishop of Nocera de’ Pagani, Italy
25 Nov 196461.7AppointedTitular Bishop of Siccenna
5 Aug 196966.4DiedBishop Emeritus of Nocera de’ Pagani, Italy

MicroData Summary for Fortunato Zoppas:
Bishop Fortunato Zoppas (born , died ) Bishop Emeritus of Nocera de’ Pagani

  • a priest for 42.0 years
  • a bishop for 17.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1952, Number 51

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013