Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ignace Ziadé

Deceased

Archbishop Emeritus of Beirut {Bairut} (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
26 Jan 1906BornHarharaya
26 May 192923.3Ordained PriestPriest
27 Apr 194640.3AppointedBishop of Alep [Beroea, Halab] (Maronite), Syria
24 Nov 194640.8Ordained BishopBishop of Alep [Beroea, Halab] (Maronite), Syria
26 Jan 195246.0AppointedArchbishop of Beirut {Bairut} (Maronite), Lebanon
4 Apr 198680.2RetiredArchbishop of Beirut {Bairut} (Maronite), Lebanon
31 Mar 199488.2DiedArchbishop Emeritus of Beirut {Bairut} (Maronite), Lebanon

MicroData Summary for Ignace Ziadé:
Archbishop Ignace Ziadé (born , died ) Archbishop Emeritus of Beirut {Bairut}

  • a priest for 64.8 years
  • a bishop for 47.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 141, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1946, Number 99

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 9 Oct 2013