Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Felicissimo Stefano Tinivella, O.F.M. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Ancona e Numana


Events

DateAgeEventTitle
30 Aug 1908BornCastagnole Piemonte
28 Feb 193122.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
9 Mar 195546.5AppointedBishop of Diano-Teggiano, Italy
8 May 195546.7Ordained BishopBishop of Diano-Teggiano, Italy
11 Sep 196153.0AppointedCoadjutor Bishop of Torino {Turin}, Italy
11 Sep 196153.0AppointedTitular Bishop of Cana
18 Sep 196557.1ResignedCoadjutor Bishop of Torino {Turin}, Italy
18 Sep 196557.1AppointedTitular Archbishop of Uthina
22 Feb 196758.5AppointedArchbishop of Ancona e Numana, Italy
6 Jul 196859.9ResignedArchbishop of Ancona e Numana, Italy
6 Jul 196859.9AppointedTitular Archbishop of Bellicastrum
12 Dec 197062.3ResignedTitular Archbishop of Bellicastrum
6 Aug 197869.9DiedArchbishop Emeritus of Ancona e Numana, Italy

MicroData Summary for Felicissimo Stefano Tinivella:
Archbishop Felicissimo Stefano Tinivella O.F.M. (born , died ) Archbishop Emeritus of Ancona e Numana

  • a priest for 47.4 years
  • a bishop for 23.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1955, Number 31
  • ab/2u22: Acta Apostolicae Sedis, Volume 59, Page 361

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013