Catholic-Hierarchy DC

Bishop Secundo Tagliabue

Deceased

Bishop Emeritus of Anglona-Tursi


Events

DateAgeEventTitle
4 Aug 1907BornCaresanablot
28 Jun 193123.9Ordained PriestPriest of Vercelli, Italy
25 Jan 195749.5AppointedBishop of Anglona-Tursi, Italy
19 Mar 195749.6Ordained BishopBishop of Anglona-Tursi, Italy
22 Aug 197063.0ResignedBishop of Anglona-Tursi, Italy
22 Aug 197063.0AppointedTitular Bishop of Bure
6 Jan 197668.4ResignedTitular Bishop of Bure
9 Feb 198375.5DiedBishop Emeritus of Anglona-Tursi, Italy

MicroData Summary for Secundo Tagliabue:
Bishop Secundo Tagliabue (born , died ) Bishop Emeritus of Anglona-Tursi

  • a priest for 51.6 years
  • a bishop for 25.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013