Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giorgio Stassi

Deceased

Titular Bishop of Lampsacus


Events

DateAgeEventTitle
26 Mar 1712BornPiana dei Greci, Italy
29 May 178472.1SelectedTitular Bishop of Lampsacus
25 Jun 178472.2ConfirmedTitular Bishop of Lampsacus
4 Jul 178472.2Ordained BishopTitular Bishop of Lampsacus
26 Mar 180290.0DiedTitular Bishop of Lampsacus

Note(s): ⁶ Before

MicroData Summary for Giorgio Stassi:
Bishop Giorgio Stassi (born , died ) Titular Bishop of Lampsacus

  • a bishop for 17.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 251, and Page 455
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1784, Number 17

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.1, 31 Dec 2015; Data: 3 Jan 2016