Catholic-Hierarchy DC

Raniero Felice Cardinal Simonetti

Deceased

Bishop of Viterbo e Tuscania

Cardinal-Priest of Santa Susanna


Events

DateAgeEventTitle
12 Dec 1675BornCingoli
Oct 1711³35.8AppointedApostolic Internuncio to Savoy
6 Jan 171741.0ResignedApostolic Internuncio to Savoy
20 Dec 172752.0Ordained PriestPriest
14 Jun 172852.5AppointedTitular Archbishop of Nicosia
29 Jun 172852.5Ordained BishopTitular Archbishop of Nicosia
22 Dec 173055.0AppointedApostolic Nuncio to Naples, Italy
31 Oct 174367.8ResignedApostolic Nuncio to Naples, Italy
10 Apr 174771.3Elevated to Cardinal
15 May 174771.4InstalledCardinal-Priest of Santa Susanna
6 May 174872.4AppointedArchbishop (Personal Title) of Viterbo e Tuscania, Italy
20 Aug 174973.6DiedBishop of Viterbo e Tuscania, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Raniero Felice Simonetti (VIAF: 89081578)
Raniero Felice Cardinal Simonetti (born , died ) Bishop of Viterbo e Tuscania

  • a priest for 21.6 years
  • a bishop for 21.1 years
  • a cardinal for 2.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 10 Apr 1747
  • ob/c2+: CB, 14 Jun 2011
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1728, Number 39
  • nunc: Les Nonciatures Apostoliques Permanentes (Karttunen), Page 261

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 15 Nov 2016