Catholic-Hierarchy DC

Bishop Wilson Laus Schmidt

Deceased

Bishop Emeritus of Chapecó, Santa Catarina


Events

DateAgeEventTitle
13 May 1916BornFlorianópolis
31 Dec 193923.6Ordained PriestPriest of Florianópolis, Santa Catarina, Brazil
5 Sep 195741.3AppointedAuxiliary Bishop of São Sebastião do Rio de Janeiro, Brazil
5 Sep 195741.3AppointedTitular Bishop of Rhaedestus
8 Dec 195741.6Ordained BishopTitular Bishop of Rhaedestus
18 May 196246.0AppointedBishop of Chapecó, Santa Catarina, Brazil
22 Jan 196851.7ResignedBishop of Chapecó, Santa Catarina, Brazil
22 Jan 196851.7AppointedTitular Bishop of Synnada in Mauretania
16 Mar 197154.8ResignedTitular Bishop of Synnada in Mauretania
7 May 198266.0DiedBishop Emeritus of Chapecó, Santa Catarina, Brazil

MicroData Summary for Wilson Laus Schmidt:
Bishop Wilson Laus Schmidt (born , died ) Bishop Emeritus of Chapecó

  • a priest for 42.4 years
  • a bishop for 24.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013