Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Battista Scapinelli di Léguigno

Deceased

Titular Bishop of Laodicea ad Libanum


Events

DateAgeEventTitle
14 Oct 1908BornVerola Nuova
10 Jun 193324.7Ordained PriestPriest
28 Aug 196253.9AppointedTitular Bishop of Laodicea ad Libanum
21 Sep 196253.9Ordained BishopTitular Bishop of Laodicea ad Libanum
30 Jun 197162.7DiedTitular Bishop of Laodicea ad Libanum

MicroData Summary for Giovanni Battista Scapinelli di Léguigno:
Archbishop Giovanni Battista Scapinelli di Léguigno (born , died ) Titular Bishop of Laodicea ad Libanum

  • a priest for 38.1 years
  • a bishop for 8.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1962, Number 151

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013