Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joaquín Antonio Sánchez Ferragudo

Deceased

Bishop of Lérida


Events

DateAgeEventTitle
20 Mar 1716BornRevilla de Campos
17 Jun 177155.2AppointedBishop of Lérida, Spain
28 Jul 177155.4Ordained BishopBishop of Lérida, Spain
4 Apr 178367.0DiedBishop of Lérida, Spain

MicroData Summary for Joaquín Antonio Sánchez Ferragudo:
Bishop Joaquín Antonio Sánchez Ferragudo (born , died ) Bishop of Lérida

  • a bishop for 11.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Episcopologio Español, Volume 1700, Page 88, Number 449

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 26 Oct 2013